Aktualności 2024-3
Zaproszenie na 57. Spotkanie WIELICZKA-WIELICZANIE
Posiedzenie Zarządu
Małopolskiego Związku Regionalnych Towarzystw Kultury (MZRTK).
30 11 (sobota) 2024 r. w Krakowie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul Rajskiej 1, w pokoju nr 235 na II piętrze, o godz.10.30 rozpoczęło się spotkanie Zarządu Małopolskiego Związku Regionalnych Towarzystw Kultury zwołane przez prezes MZRTK Barbarę Miszczyk.
Na wstępie pomodlono się o spokój duszy dla zmarłych prezesów towarzystw regionalnych: ś. p. Andrzeja Małysy, prezesa Brzeskiego Towarzystwa GRYF, Stanisława Sypniewskiego, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej, skarbnika MZRTK i Jana Stryczka, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej (SMZT) „Cor”.
- B. Miszczyk złożyła życzenia Imieninowe Jadwidze Dudzie (15 10.), sekretarz MZRTK i prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”, a wszyscy zebrani Barbarze Miszczyk z okazji Jej Imienin w dniu 4 grudnia, podarowano kwiat i upominek - od obecnych w posiedzeniu Zarządu.
- Podziękowano Witoldowi Siemkowi, prezesowi Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej (SMZT) „Cor”, za zaproszenie na 16.11.br. do Trzebini - na Jubileusz 30-lecia Stowarzyszenia i 25-lecia działalności Chóru „Milenium”, w którym uczestniczyli z MZRTK i Stow. KPWiel.
- Ustalono, że MZRTK złoży wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o medal i odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla Witolda Siemka, prezesa SMZT "Cor".
- Omówiono sprawy finansowe MZRTK. Skarbnik MZRTK Krzysztof Kasprzyk przekazał faktury Małgorzacie Zimon, przewodniczącej Komisji Rewizyjnej.
- Stanisław Klich, v-ce prezes MZRTK, zaproponował aby do 10.01.2025 roku uaktualniono listę towarzystw, które są członkami MZRTK, a towarzystwa, które nie zapłacą zaległych składek członkowskich trzeba będzie wykreślić jako czlonków Małopolskiego Związku RTK.
- Ustalono, że 25.01. (sobota) 2025 r. odbędzie się Spotkanie Opłatkowe i Walne Zebranie Sprawozdawcze MZRTK za 2024 rok. Barbara Miszczyk ten termin ustali z Biblioteką Wojewódzką i przygotuje zaproszenia na to wydarzenie.
- Planuje się wycieczkę busem MZRTK do Miechowa i Racławic. Przygotowaniem do wyjazdu do Miechowa jest wystawa planszowa pt. „MACIEJ Z MIECHOWA wybitny humanista epoki Jagiellonów”, która znajduje się przed biblioteką przy ul. Rajskiej - można obejrzeć.
-W trakcje wycieczki odwiedzimy willę Walerego Sławka i zwiedzimy wystawę historyczno-patriotyczną zorganizowaną staraniem Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego.
- Staraniem Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego (RTK), którego prezesem od 42 lat jest Eugeniusz Skoczeń, władze Gminy Racławice zleciły remont willi Walerego Sławka, który wykonano do 2024 roku. Staraniem Zarządu RTK, osobiście prezesa Eugeniusza Skoczń, przed willą wzniesiono pomnik - popiersie Walerego Sławka.
Willę w Janowiczkach w 1935 roku ufundowali Waleremu Sławkowi ówcześni Posłowie i Senatorowie w uznaniu za zasługi dla kraju.
Walery Sławek, był działaczem Niepodległościowym, Oficerem Pierwszej Brygady Legionów Polskich. W okresie międzywojennym pełnił trzykrotnie funkcję Premiera w latach 1930,31,35 oraz Marszałka Sejmu w 1938 roku.
- Jadwiga Duda zaproponowała, aby Roczniki „MAŁOPOLSKA regiony-regionalizmy-małe ojczyzny” przekazać na nagrody dla laureatów konkursu „MOJA WIELICZKA”, który w Wieliczce rozpoczyna się 2.12.br., a zakończenie jest zaplanowane na 1.03.2025 roku.
- Uczestnicy Zarządu otrzymali od prezes MZTK nowość wydawniczą „Bibliografię zawartości tomów I - XXV rocznika „MAŁOPOLSKA regiony-regionalizmy-małe ojczyzny”(Kraków 2024) opracowaną przez Joannę Grzeszczuk i Iwonę Górny, wydaną przez MZRTK i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie pod redakcją prof. Grzegorza Niecia.
Serdecznie dziękujemy autorkom za trud pracy przy tworzeniu „Bibliografii..”.
Protokołowała zebranie niżej podpisana.
Opracowała Jadwiga Duda
Foto Krzysztof Kasprzyk
58 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!
„Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK). Oddział Miejski (OM) PTTK
im. Franka Kasprzyckiego w Wieliczce - 70 lat działalności (1954-2024)”
27.11. (środa) 2024 r. w Wieliczce w Urzędzie Miasta i Gminy w sali „Magistrat” z inicjatywy Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”(KPW) we współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, Oddziałem Miejski PTTK im. Franka Kasprzyckiego w Wieliczce, Wielickim Centrum Kultury odbyło się 58 spotkanie „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! poświęcone 70. leciu działalności OM PTTK. Spotkanie tradycyjnie zostało zorganizowane pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka.
Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Wieliczce powstał 13. 01. 1954 r. uchwałą Zarządu Okręgu PTTK w Krakowie. Jego pierwszym przewodniczącym był Ferdynand Pietsch. W 2001 r. Oddziałowi Miejskiemu PTTK w Wieliczce nadano imię Franka Kasprzyckiego. W ciągu 70 lat działalności OM PTTK krzewił turystykę, organizował wycieczki, zloty, rajdy, uroczystości okolicznościowe dla lokalnej społeczności. W 2024 r. na 70.lecie OM PTTK członkowie zdobywali Odznakę Małego Szlaku Beskidzkiego.
Na wstępie 58 spotkaniu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! Jadwiga Duda, prezes KPW przywitała przybyłych a szczególnie prelegentów: Jerzy Kapłon, prezesa Zarządu Głównego PTTK, dyrektora Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK, Jacka Kasprzyckiego i Bohdana Śmigielskiego, prezesa i wiceprezesa Oddziału Miejskiego PTTK w Wieliczce, Tadeusza Sikorę, członka OM PTTK w Wieliczce. Wspomniała ze w minionym miesiącu zmarli prelegenci spotkań „Wieliczka-Wieliczanie”: 10.11.b.r. Piotr Gaweł, lat 96 z Brzegów, ostatni żołnierz Batalionów Chłopskich pochowany na cmentarzu w Grabiu i 17.11.b.r. Tadeusz Jakubowicz, lat 85, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie spoczął na kirkucie w Krakowie przy ul. Miodowej. Zebrani prosząc Boga o pokój wieczny dla nich wspólnie odmówili modlitwy: „Ojcze Nasz… Zdrowaś Mario… „Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie…”
Jadwiga Duda zaprezentowała nr 11 miesięcznika „Głos Wielicki”, w którym jest opublikowana relacja z 57 spotkania „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! pt. „Zaczęło się od Zofii Stryszowskiej’ i XIX-tej kwesty na Cmentarzu Komunalnym w Wieliczce, 1. Listopada.b.r. pt. „Zebrano ponad 26 tysięcy złotych”.
Jadwiga Duda zaprosiła za stół prezydialny prelegentów.
Jako pierwszy prelekcję z prezentacją slajdów wygłosił Jerzy Kapłon – „150 lat działalności Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego”: „Wiek dziewiętnasty to okres rozwoju różnych form turystyki powstałych na bazie idei romantyzmu i pozytywizmu. Również i społeczeństwo polskie, podzielone zaborami, coraz większe zainteresowanie okazywało przyrodzie ojczystej widząc w tym dużą rolę wychowawczą i patriotyczną. Podatny grunt do działań o charakterze organizacyjnym uzyskano w Galicji”. W drugiej połowie XIX w. tu właśnie zaistniały warunki umożliwiające rozwój aktywności obywatelskiej. W wyniku starań podjętych przez przedstawicieli arystokracji, ziemiaństwa i inteligencji polskiej 31 grudnia 1873 r. w Nowym Targu podpisano statut powołując Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie. Zadania stawiane stowarzyszeniu to propagowanie turystyki górskiej i ułatwianie turystycznego i naukowego poznawania gór. W 1874 r., uchwalono nowy statut zmieniający nazwę na Towarzystwo Tatrzańskie, umożliwiający tworzenie oddziałów, a także wzbogacający cele stowarzyszenia o ochronę przyrody i zainteresowanie się folklorem górali.
W roku 1920, po uzyskaniu niepodległości zmieniono nazwę na Polskie Towarzystwo Tatrzańskie.
W 1934 r., w Warszawie podczas walnego zjazdu delegatów PTT podjęto uchwałę rozpoczynającą proces łączenia z PTK. W tymże 1934 r. takie działania podjęło PTK, czasowo zmieniając nazwę na: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. (…)
- Po II wojnie światowej rządzący polską komuniści dążyli do całkowitego podporządkowania działalności stowarzyszeń turystycznych i chcieli stworzyć jedno całkowicie od nich uzależnione. Chcąc uniknąć likwidacji, a co za tym idzie utraty spuścizny materialnej i ideowej wielu lat działalności PTT i PTK powróciły do przedwojennej koncepcji połączenia. 16 grudnia 1950 r. w Warszawie odbyły się zjazdy delegatów obu Towarzystw, podczas których rozwiązały się celem stworzenia wspólnej organizacji.
17 grudnia 1950 r. powstało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.
- Kazimierz Nowak: „Zaproszono nas tutaj jako „Kwartet Okazjonalny”, bo okazją jest 70.lecie OM PTTK abyśmy wystąpili z piosenką turystyczną. Wykonamy dla Państwa cztery piosenki o tematyce turystycznej. Na co dzień jesteśmy członkami dwóch chórów, część męska: Bogusław Miłek i Kazimierz Nowak, to Chór „CAMERTA”, a część damska: Jadwiga Kowal, Anna Lewińska-Piątek, to Chór „LUTNIA”. Publiczność występ nagrodziła gromkim brawami.
- Jacek Kasprzycki, Prezes Oddziału Miejskiego PTTK w Wieliczce - „70 lat działalności Oddziału Miejskiego PTTK w Wieliczce”: „Pierwsze lata działalności Oddziału Miejskiego PTTK w Wieliczce to okres od 1953 do 1964 r. Wówczas za zgodą Prezydium Miejskiej Rady Narodowej wyremontowano lokal na siedzibę PTTK w Wieliczce przy ul. Moniuszki. W lokalu była biblioteka turystyczna z książkami i mapami. Były organizowane wycieczki, sprzedaż namiotów, wypożyczanie sprzętu turystycznego. Członkowie Oddziału współpracowali z Kopalnią Soli „Wieliczka”, (…) Odznaka Krajoznawcza „Miłośnik Wieliczki” została utworzona w 1985 r. Jej pomysłodawcą był Wiesław Srokosz. Jest dwustopniowa: Srebrna i Złota. W 2014 r. powstało logo OM PTTK „TURYSTYKA ŁĄCZY POKOLENIA”.
- Następnie prelekcje wygłosili: Bogdan Śmigielski - „Z biegiem lat, z biegiem dni. Z archiwum Bogdana Śmigielskiego” i Tadeusz Sikora – „Wspomnienia z pieszych wędrówek do miejsc świętych”.
Dla uczestników spotkania przygotowano tort z okazji 70. lecia OM PTTK. Oprawę plastyczną spotkania tworzyły wystawy planszowe pt. „Polskie Towarzystwo Tatrzańskie - Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze”; „70 lat działalności OM PTTK w Wieliczce”, kronik OM PTTK, akwarel Magdaleny Okońskiej-Dudy.
W 58.Spotkaniu uczestniczyło 108 osób wpisanych do Kroniki „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!,
- Jadwiga Duda podziękowała prelegentom za wygłoszone prelekcje. Zaprosiła zebranych na kolejne 59 spotkanie „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!, a 17-te z serii: „Wielickie rodziny”, Jadwiga Duda podziękowała prelegentom za wygłoszone prelekcje. Zaprosiła zebranych na kolejne 59 spotkanie „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!, a 17-te z serii: „Wielickie rodziny”, które odbędzie się 18.12. (środa) o godz.16.00-tej - UWAGA! w Wielickim Centrum Kultury przy Rynku Górnym 6,
Spotkanie jest otwarte i może w nim uczestniczyć każdy zainteresowany. Zapraszamy …
(Skrót) Opracowała Jadwiga Duda
Foto: Justyna Twardosz z KPW