Aktualności 2020_3

                                                                                                    Kraków, grudzień 2020
                       List Gratulacyjny

Małopolski Związek Regionalnych Towarzystw Kultury
z okazji Jubileuszu 40. powstania
Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego w Racławicach
składa na ręce Zarządu gratulacje i serdeczne podziękowanie
wszystkim członkom stowarzyszenia
za wieloletnią pracę i zaangażowanie na rzecz rozwoju
i upowszechniania wiedzy o etosie Racławickiej Bitwy
oraz jej dowódcy –naczelniku Tadeuszu Kościuszce.

    Racławickie Towarzystwo Kulturalne
obecne 40 lat w życiu społecznym Racławic,
wpłynęło na wzbogacenie pamięci o Bitwie Racławickiej
zarówno pośród mieszkańców jak i licznie przybywających turystów.

  Praca społeczna Racławickiego TK
jest zauważalna również przez inne organizacje
pracujące na rzecz swoich środowisk w Małopolsce,
i zachęca do naśladowania.

    Dziękujemy Wam za to w imieniu swoim
i zaprzyjaźnionych stowarzyszeń z Małopolskiego Związku RTK
Składamy wszystkim obecnym i poprzednim
Członkom Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego,
serdeczne życzenia - wielu nowych pomysłów,

oraz sił do pielęgnowania i zachowania tradycji i kultury
Waszej Małej Ojczyzny – Ziemi Racławickiej

      Z regionalnym pozdrowieniem !
                                    W imieniu Małopolskiego Związku RTK
                                          Barbara Miszczyk, przewodnicząca


Finał II konkursu dla szkół średnich powiatu wielickiego
na temat: kościołów, kaplic i miejsc pamięci o Ojcu Świętym Janie Pawle II.

7.12.2020 r. w Wieliczce w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki miał miejsce finał II konkursu powiatowego wiedzy dla szkół średnich z Powiatu Wielickiego na temat kościołów, kaplic, sztuki sakralnej i miejsc pamięci o Ojcu Świętym Janie Pawle II w tym powiecie.

Z inicjatywą kontynuacji konkursu - I konkurs odbył się w 2019 r. na temat zamków i pałaców Powiatu Wielickiego - mimo epidemii koronawirusa, do Mariusza Maziarza, kierownika Wydziału Edukacji Sportu Promocji i Zdrowia Starostwo Powiatowe Wieliczce wystąpiła Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”. Drugi konkurs zorganizował Wydział Edukacji Sportu Promocji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Wieliczce przy współpracy Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” (KPW), Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna (KSW-TT), Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej (SMZN).
Konkurs obejmował trzy etapy. Pierwszy etap związany był z wykonaniem, pracy plastycznej fotograficzno-opisowej przez członków każdego zespołu zgodnego z tematyka konkursu.
(…)
Laureaci konkursu: I miejsce - LO Franciszkanów, drużyna: Oliwier Loojenga i Dominik Samaryn z opiekunem o. Wacławem Bujakiem OFM; II miejsce - PCKZiU, drużyna: Zuzanna Kural i Bartosz Jaglarz pod opieką Michała Burmera, i drużyna LO w składzie: Emilia Iskra i Olga Petko z opiekun Bożeną Petryszak; III miejsce – PCKZiU: Wiktora Okas i Laura Olbryś z opiekunem M. Burmerem.
Szkoły, drużyny i nauczycieli biorących udział w konkursie nagrodzono dyplomami podpisanymi przez Starostę Powiatu Wielickiego Adama Kociołka. Laureaci otrzymali również bony podarunkowe na zakup książek w sieci sklepów Empiku. Nagrody wręczali Wicestarosta Powiatu Wielickiego - Henryk Gawor, Mariusz Maziarz, Lidia Lembas. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

Mariusz Maziarz, kierownika Wydziału Edukacji Sportu Promocji i Zdrowia Starostwo Powiatowe Wieliczce podziękował wszystkim za udział w finale konkursu i zaprosił młodzież do udziału w trzecim konkursie za rok, na temat miejsc pamięci narodowej na terenie Powiatu Wielickiego.

(skrót)                          Opracowała Jadwiga Duda

 
       B O Ż E  N A R O D Z E N I E  2020
 

        Jubileuszowy "REGIONALISTA Małopolski" Nr 20
 


Rocznik "MAŁOPOLSKA Regiony - Regionalizmy - Małe Ojczyzny" Tom XXII, 2020

   W grudniu 2020 roku wydano rocznik MA ŁOPOLSKA ...", Tom XXII, którego współwydawcami są: Małopolski Związek Regionalnych Towarzystw Kultury i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.
Redaktorem naczelnym tomu XXII "MAłOpolska..." jest dr hab. Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Rocznik "Malopolska..." jest wydawany od 1999 roku, wydawcą tomu 1. z własnych środków był ks. Władysław Pilarczyk, redaktorem naczelnym dr. Edward Chudziński z WSP w Krakowei (ob. UP w Krakowie)

         Stanisław.Klich

 


   Działalność Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej

7.12.2020 r. Mieczysław Janusz Jagła, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej przekazał dla Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” (KPW) - „Książkę kucharską „MIĘDZY NAMI POKOLENIAMI” na ręce Jadwigi Dudy, prezes KPW.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej zorganizowało osiem spotkań seniorzy i dzieci – wspólnie przygotowywali potrawy na śniadanie, obiad, podwieczorek, kolację. Uczestnicy warsztatów mieli okazję wspólnie gotować, wymieniając się kulinarnymi doświadczeniami ale także poznając nowe smaki. Tak powstały tradycyjne pierogi ruskie, knedle, a nawet fiutka oraz zdrowe koktajle czy humus. Wspólnie wypraktykowano 25 przepisów na różne potrawy. Książeczka została wydana w ramach projektu „Między nami pokoleniami” realizowanego przez Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Małopolskiego.
Gratulujemy Prezesowi wspaniałego pomysłu na zadanie, które edukuje, integruje młode pokolenie i seniorów.

Jadwiga Duda