2018 Spotkanie opłatkowe w Towarzystwach Regionalnych


Spotkanie Opłatkowe Towarzystwa Miłośnikow Ziemi Wadowickiej

W dniu 6 stycznia br. w  Czytelni Mieszczańskiej Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej,odbyło się  spotkanie opłatkowe i tradycyjne kolędowanie przy akompaniamencie Klubu Klezmerów.  

           Fot. Sławomir Mastek 

 

Spotkanie Opłatkowe Towarzystwa Przyjaciól Bronowic

Spotkanie opłatkowe Towarzystwa Przyjaciól Bronowic odbyło się 13 stycznia 2018 r, w siedzibie Mariackiego  Centrum  Wypoczynkowo-Rekreacyjnym. Udział wzięli członkowie TPB, osoby współpracujące w projekcie BAS oraz zaproszeni goście, w tym między innymi członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników Bronowic Wielkich. Kolędowaliśmy z Kapelą z Bronowic pana Józefa Stachery.
     Fot. Julian Ślusarczyk

 

 


Spotkanie Opłatkowe i Noworoczne Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”

   13 stycznia 2018 r.(sobota) w Wieliczce, w Urzędzie Miasta i Gminy w sali „Magistrat”, odbyło się spotkanie opłatkowe i noworoczne Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”. Jadwiga Duda, prezes Klubu powitała przybyłych członków Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”. i gości. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: o. Ludwik Kurowski OFM, Honorowy Obywatel Wieliczki, Joanna Boduch, koordynator starostwa wielickiego do współpracy z organizacjami pozarządowymi. Spotkanie rozpoczęto kolęda „Wśród nocnej ciszy”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Wieliczce pod kierunkiem nauczycielek: Anny Majerskiej, Anny Rys, Elizy Ginter-Herman wystawili Jasełka. Występ nagrodzono brawami. W podzięce młodzi artyści otrzymali dyplomy i słodycze.
Odczytano fragment z Ewangelii według św. Łukasza „Narodzenie Jezusa”. Prezes Klubu złożyła zebranym życzenia.
O. Ludwik Kurowski poprowadził modlitwę i pobłogosławił opłatki. Uczestnicy składali sobie wzajemnie życzenia łamiąc się opłatkiem. Wszyscy spożyli gorące danie przygotowane przez stołówkę działającą przy Szkole Podstawowej nr 2.
Na estradzie z koncertem kolęd i pastorałek wystąpiła koleżanka Teresa Kruczek przy akompaniamencie na fortepianie Elżbiety Ekielskiej. Pod kierunkiem ww. wspólnie śpiewano kolędy. Na zakończenie wykonano zdjęcie przy choince. Następnie trzymając się za ręce zaśpiewano tradycyjnie „Barkę”. Delegacja Klubu udała się na Spotkanie Noworoczne do Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego Solne Miasto, gdzie zapraszał nas Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł.
            Opracowała Jadwiga Duda

 

 

 Wspólne kolędowanie w Kalwarii Zebrzydowskiej  

 Pielęgnując tradycje bożonarodzeniowe naszego regionu Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej zorganizowało 18 stycznia 2018 r w swoim lokalu spotkanie przy świątecznym stole na Wspólnym Kolędowaniu. W imprezie uczestniczyło około 50 osób.
Nie zabrakło specjalnych gości w osobach: ks. prałata Stefana Misinca oraz p.Tomasza Balusia z promocji Urzędu Miasta.
Zgodnie zwyczajem po powitaniu miłych gości oraz złożeniu życzeń noworocznych przez prezes TPKZ, rozpoczęło się wspólne śpiewanie kolęd przy pomocy tekstu multimedialnego.
Kolędowanie w tym roku wspomagał śpiewem Zespół Sami Swoi z Przytkowic, przygrywali: Marian Górkiewicz, Adam Kurowski oraz Fryderyk Rudecki -uświetniając tą imprezę, za co im serdecznie dziękujemy.
Podczas kolędowania pan Andrzej Jaskierny przygrywając na gitarze, zaśpiewał dwie mało znane kolędy oraz akompaniował panu Władysławowi Tokoniowi przy wykonaniu autorskiej pastorałki. Występy spotkały się aplauzem zebranych.
Oprawa świąteczna i pięknie udekorowane stoły stworzyły szczególną atmosferę.
Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej składa bardzo serdeczne podziękowanie uczestnikom spotkania, a szczególnie znakomitym gościom. Zespołowi Sami Swoi oraz wykonawcom.Dziękujemy również wszystkim osobom, które pomogły w przygotowaniu tego spotkania. Zapraszamy w przyszłym roku.

                Prezes Zarządu TPKZ
                    Krystyna Duda

 


    Spotkanie opłatkowe u Miłośników Ziemi Krzeszowickiej

     20. stycznia 2018 r. o godz. 16.  Zarząd i członkowie SMZK oraz zaproszeni goście spotkali się w salonie willi Domańskich w Nawojowej Górze, aby złożyć sobie noworoczne życzenia. Podczas spotkania opłatkowego wystąpił Chór "Allegria" pod dyryg. Anny Gertner, działający przy Centrum Kulturu w Krzeszowicach.
Prezes SMZK Zbigniew Durczok podsumował miniony 2017 rok, wymienił kilka udanych realizacji przedsięwzięć, szczególnie projektu "Wymarsz legionistów z Krzeszowic", a także zbiorka darów świątecznych i przekazanie ich dla Seniorów - Uniwersytetu Trzeciego Wieku  we Lwowie.  Prezes Durczok podziękował aktywnym członkom za pracę na rzecz SMZK i życzył wszystkim pomyślności. w 2018 roku. 
Szczególnie miłym akcentem były życzenia i podziękowanie za działalność w Stowarzyszeniu MZK wraz z kwiatami przekazane przez Zarząd dla seniorów: Krystyny Żak i Stanisława Klicha i zaśpiewanie "Sto lat.." przez wszystkich zebranych.
Ksiądz dr Andrzej Szczotka, proboszcz Parafii św. Marcina w Krzeszowicach, złożył życzenia bożonarodzeniowe wszystkim zebranym na spotkaniu oplatkowym.
Chór "Allegria" śpiewem kilku kolęd wprowadził nastrój świąteczny-bożonarodzeniowy.
Ksiądz A. Szczotka odmówił modlitwę,  poświęcił opłatki i udzielił blogosławieństwa. 

Wszyscy uczestnicy spotkania przełamali się oplatkiem składając sobie życzenia.
Kiedy "gwar składania życzeń"  wyciszył się zaproszono wszystkich do konsumpcji przygotowanych na stołach potraw, słodyczy, napojów: kawy i herbaty.
Chór "Allegria" śpiewał kolędy, pastorałki, a z nim również uczestnicy spotkania.
Przy fortepianie usiadł Wiesław Gertner, grał melodie kolęd, pastorałek oraz melodie rozrywkowe.
Spotkanie upłynęlo w świątecznej atmosferze.
            Stanisław Klich

         fot. Stanislaw Klich

 

 
 

   XXVII noworoczno-opłatkowe spotkanie seniorów Zatora 

Tradycyjnie w ostatnią sobotę stycznia (27 01) odbyło się  XXVII  „Noworoczno-opłatkowe spotkanie seniorów Zatora „przy świecach” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Zatora.
Naszych sympatycznych seniorów i szacownych gości zaprosiliśmy do sali bankietowej OSP w Zatorze, by podzielić się opłatkiem i złożyć sobie nawzajem noworoczne  życzenia, wspólnie pośpiewać kolędy i miło spędzić czas. Atmosfera tych  spotkań przy pięknie nakrytych stołach  jest niezwykle serdeczna i sympatyczna, toteż zatorscy seniorzy licznie i z chęcią na nie przybywają .
Wprowadzenia w atmosferę opłatkowego spotkania dokonał zespół „Tęcza” z Brzeszcz . Kolędy zaśpiewane przez ośmioosobobowy  zespół zachwyciły zebranych, tak iż zamiast  planowanych 20 minut, koncert kolęd trwał 45 minut.
 Burmistrz Zatora Mariusz Makuch złożył życzenia noworoczne zebranym, a za ich pośrednictwem  wszystkim Zatorzanom, aby spełniły się ich nadzieje,  plany i marzenia, odwołując się przy tym do umiłowania miejsca z którego się wywodzimy, w którym mieszkamy , z którego rozwoju możemy być dumni .
 Ksiądz Bartłomiej Bartosik zaprosił do wspólnej modlitwy, po czym pobłogosławił zebranych i opłatki. Dzielenie się opłatkiem i składanie  sobie życzeń jest równoznaczne z dzieleniem się sercem, miłością, przebaczaniem, wyciąganiem ręki do bliźniego z uśmiechem  i taka atmosfera serdeczności zapanowała  i pozostała do końca spotkania.
 Z życzeniami do Zatorzan zwróciła się Pani Urszula Dąbrowska odczytując list od Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Zbigniewa Biernata, Zebranym i  ich Rodzinom  Pan Poseł Zbigniew  Biernat życzył ... zdrowia, szczęścia, pogody ducha na każdy dzień. Dużo sił w dążeniu do dalszego rozwoju ziemi zatorskiej oraz samych sukcesów związanych z realizacją wszelkich działań podjętych w tym zakresie. Niech Nowy Rok przyniesie każdemu z Państwa wiele radosnych chwil i powodów do uśmiechu, niech owocuje jeszcze większą miłością do naszej małej ojczyzny, którą jest Zator”.
Z kolędą, życzeniami i słodkim upominkiem tradycyjnie odwiedził zatorskich seniorów Radny Powiatu Oświęcimskiego Wojciech Kajdas  mobilizując do wspólnego kolędowania. (…)
                  Maria Fila