2017 - Rok Tadeusza Kościuszki
Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił patronów 2017 roku
Senat RP, 4 11 2016 r., przyjął pięć uchwał ustanawiających patronów dla 2017 roku.
Będą to: Władysław Biegański, Tadeusz Kościuszko, Józef Haller, Władysław Raczkiewicz.
Rok 2017 będzie także rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej.
Izba przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki. Jej projekt został opracowany przez grupę senatorów. W uchwale Senat zwraca się do władz wojskowych, środowisk oświatowych, organizacji społecznych, kościuszkowskich, harcerzy, instytucji kultury i mediów o organizowanie i wspieranie obchodów rocznicowych. Obrońca Konstytucji 3 Maja w wojnie z 1792 r. z Rosją, naczelnik insurekcji z 1794 r., polski i amerykański generał, uczestnik walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, obywatel honorowy Republiki Francuskiej, zmarł 15 października 1817r. w Solurze.
„Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki, by naród polski oddał należny hołd pamięci swego bohatera, bohatera światowej sławy, a także by młodym pokoleniom wskazać przykład służby i poświęcenia dla Ojczyzny, i aby wzmocnić przez to kondycję duchową narodu” – czytamy w uchwale.
ZAPROSZENIE do Wrocławia
4 lutego 2017 roku – w 271. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki – w Pawilonie „Panoramy Racławickiej” we Wrocławiu odbyła się promocja: znaczka pocztowego, koperty ze znaczkiem i karty pocztowej z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki.
W spotkaniu promocyjnym we Wrocławiu uczestniczyła delgacja Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego w osobach: Eugenisz Skoczeń - prezes Towarzystwa, Danuta Rzemieniec - członek Zarządu oraz Piotr Zapart – prezes Racławickiego Centrum Wsi Polskiej
Fot. Krzysztof Lachowicz
INAUGURACJA OBCHODÓW ROKU TADEUSZA KOŚCIUSZKI w KRAKOWIE
24 marca o godz. 10.30 na krakowskim Rynku Głównym odbyła się uroczysta inauguracja Roku Tadeusza Kościuszki. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie Komitetu Kopca Kościuszki, dzieci i młodzież uczący się w szkołach, których patronem jest Tadeusz Kościuszko, Bracia Kurkowi, przedstawiciele organizacji społecznych, mieszkańcy Krakowa i turyści zebrali się przy płycie pamiątkowej, gdzie Tadeusz Kościuszko składał przysięgę w 1794 roku - obok Wieży Ratuszowej, aby uczcić 223. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i rozpoczęcie obchodów Roku Tadeusza Kościuszki.
„Ufam, że obchody Roku Tadeusza Kościuszki przypomną osobę i zasługi patrona naszej wolności. Jego życie, myśl i dokonania staną się na nowo źródłem inspiracji dla Polaków oraz dla innych narodów, w historii których obecny jest sam Kościuszko, bądź ideały, którym służył. Dziękuję organizatorom i uczestnikom dzisiejszej uroczystości w Krakowie. Zachęcam Państwa do udziału w kolejnych wydarzeniach upamiętniających jednego z największych polskich bohaterów narodowych oraz jednego z najżarliwszych orędowników wolności i godności każdego człowieka” – napisał w liście do uczestników uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda. List odczytał podsekretarz w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.
Galeria foto: fot. Stanisław Klich
O godzinie 12.30, bezpośrednio po uroczystościach na Rynku Głównym, odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej dramatyczną przygodę morską Tadeusza Kościuszki w czasie jego żeglugi do Ameryki, ufundowanej przez Prezesa Fundacji im. T. Kościuszki w Krakowie, Tomasza Otrębskiego. Tablica została odsłonięta na małym dziedzińcu (między Bastionem V a Kaponierą Fortu nr 2 „Kościuszko”) na Kopcu Kościuszki.
Fot. Bogusław Świerzowski
Napis na tablicy pamiątkowej
Tadeusz Kościuszko
(1746-1817)
Bohater Polski i Stanów Zjednoczonych,
Honorowy Obywatel Francji,
szczęśliwie ocalony z katastrofy morskiej,
przebywał w lipcu 1776 roku, na gościnnej Martynice.
Stąd odpłynął do Ameryki walczyć
o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
(....) tekst w języku francuskim
Prezes Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie
Tomasz Bartłomiej Otrębski.
Walczył za wolność i o prawa człowieka.
2017 Rok Tadeusza Kościuszki - uroczystość w Racławicach
25 listopada 2017 r. Racławickie Towarzystwo Kulturalne wspólnie z wójtem gminy oraz Firmą handlowo-usługową „U Godzica” zorganizowało uroczystości w Racławicach, w słynnej„Bartoszówce” Firmy „U Godzica” przy okazałej dekoracji wykonanej przez młodzież miejscowej szkoły. Wzięło w nich udział ponad 100 osób. Oprócz członków Towarzystwa i mieszkańców gminy, przybyli między innymi następujący goście:
- Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego,
- Adam Samborski, wójt gminy Racławice,
- Jacek Soska, radny Sejmiku województwa małopolskiego,
- Prof. Mieczysław Rokosz, Prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie,
- Tomasz Otrębski, Prezes Fundacji Kościuszkowskiej w Krakowie,
- Stanisław Klich, wiceprzewodniczący Zarządu Małopolskiego Związku RTK w Krakowie wraz z członkiem Zarządu Marianem Gwizdałą,
- Krzysztof Kasprzyk z małżonką Elżbietą, członkowie Zarządu Stowarzyszenia Folklorystycznego „Teatr Regionalny” w Krakowie,
- Czesław Orliński, Prezes Towarzystwa Kulturalnego im Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach wraz z czteroosobową delegacją,
-Jadwiga Zięba, Naczelnik Urzędu Pocztowego w Miechowie,
-Piotr Zapart, przewodniczący Komitetu budowy Pomnika Sobieskiego na Kalenbergu w Wiedniu.
-znani, zasłużeni działacze: Stanisław Piwowarski, Danuta Rzemieniec, Helena Synowiec,Helena Warchala, Henryk Pomykalski,
-Halina Kawiorska , dyr. Szkoły Podstawowej wraz z młodzieżą,
-Aleksander Gąciarz, Kazimierz Olchawa, Zbigniew Wojtiuk-dziennikarze.
Po przywitaniu uczestników uroczystości i referacie Adama Samborskiego, przypominającego sylwetkę Naczelnika, zasłużonym osobom na wniosek Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego Fundacja Kościuszkowska w Krakowie przyznała honorowe odznaczenia „In Memoriam Kościuszko”.
Otrzymali je:
-Gmina Racławice, za całokształt działalności w popularyzacji osoby Naczelnika,
-Szkoła Podstawowa, za wzorowe kultywowanie tradycji kościuszkowskiej,
-Wojciech Kozak, za wspieranie gminy Racławice,
-Firma Handlowo-Usługowa „U Godzica”, za materialne wspieranie,
-Adam Samborski, wójt gminy Racławice- za uporządkowanie terenu wokół Kopca w Janowiczkach, utworzenie parku i wybudowanie budynku szkoły,
-Piotr Grela, za materialną pomoc i wzorowe sprawowanie funkcji skarbnika, od chwili założenia Towarzystwa,
-Zygmunt Szopa- były Wojewoda Kielecki, Andrzej Lato, Stanisław Durlej, Jan Mazur- działacze PSL z Kielc za bezcenną pomoc przy realizacji pomnika Wojciecha Barosza Głowackiego w Racławicach w 1994 roku. Wręczenia dokonał Prezes Fundacji Tomasz Otrębski.
Po wystąpieniach gości, które były bardzo patriotyczne, marszałek Wojciech Kozak podziękował za odznaczenia i między innymi powiedział, że Pola Bitewne Racławic powinny być lepiej zagospodarowane. Stwierdził, kraje zachodnie umiały by
to wykorzystać dla wielkiej popularności ,z taką historią Racławic. Z kolei Prof. Mieczysław Rokosz, Prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie wygłosił referat ‘ Z życia Tadeusza Kościuszki”
Po wystąpieniach, młodzież Szkoły Podstawowej w Racławicach zaprezentowała program artystyczny, przedstawiając utwory sławiące bohaterstwo Naczelnika Insurekcji w reżyserii nauczycielki Renaty Ochońskiej. Ze swoim reczitalem wystąpiła także Zofia Sydor z Krakowa, laureatka nagrody Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Piosenkarzy im. Henryka Horysa i Andrzeja Litwina, który odbył się w Kielcach w dniach 18-19 listopada 2017 roku.
Wystąpiła również 92 letnia Teodora Malicka, prezentując swoje utwory przesłane na Międzynarodowy Konkurs Kościuszkowski w Australii.
Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe widokówki ufundowane przez Pocztę Polską z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki i pomnika Bartosza Głowackiego, upamiętniające racławicką uroczystośc. Marszałek.
Wojciech Kozak dla młodzieży przekazał prezenty w postaci plecaczków, a wójt gminy gry planszowe o tematyce racławickiej.
Trzeba nadmienić, że 15 października br,, dokładnie w 200.rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, w racławickim kościele została odprawiona msza święta w intencji Naczelnika. Natomiast w Krakowie w Katedrze na Wawelu odbyła się uroczysta msza święta, w tej samej intencji, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy,Władz Państwowych, młodzieży ze szkół im Tadeusza Kościuszki wraz z pocztami sztandarowymi, delegacji zagranicznych i działaczy organizacji „kościuszkowskich”.
Po mszy złożono kwiaty na sarkofagu Naczelnika w Krypcie Św. Leonarda.
Eugeniusz Skoczeń
Prezes RTK
Galeria foto: fot. Stanisław Klich